Moderní automatizovaná výroba na EMO
Pod heslem „Smart technologies driving tomorrow’s production“ se na největší evropské strojírenské akci EMO 2019 (koná se jednou za dva roky) od 16. do 21. září budou prezentovat nejnovější obráběcí inovace i nové systémy robotického oboru.
Posledního ročníku 2017 se zúčastnilo 1471 vystavovatelů ze 44 zemí a veletrh se mohl pochlubit téměř 13 tisíci návštěvníky z 219 zemí světa. Letošní ročník, jak uvedli pořadatelé na květnové tiskové konferenci v Praze, by měl být ještě impozantnější. Už nyní, půl roku před veletrhem, je přihlášeno přes dva tisíce (2030) vystavovatelů ze 47 zemí.
Nejde jen o nástroje
Ačkoli je tento veletrh primárně zasvěcen segmentu zpracování kovů, akcentuje ve svém oboru současné moderní trendy zaměřené na automatizaci v podobě konceptu Průmyslu 4.0, Smart Factory apod. Řada výrobců tak bude prezentovat inteligentní obrábění, automatizované manipulace s materiálem, svařování, dělení materiálu a další. A právě to se stává doménou, kde se ve stále větší míře uplatňují robotické systémy a automatizovaná řešení, které tvoří i jednu z klíčových sekcí na veletrhu EMO.
Kromě klesajících cen robotů, díky čemuž si je nyní mohou dovolit i střední a menší firmy, je důvodem jejich většího rozšíření do služeb průmyslových firem i situace na trhu práce, kdy se podniky akutně potýkají s nedostatkem pracovníků, a to zejména v technických profesích. Zastoupení lidského personálu roboty, pokud to daná aplikace umožňuje, je možností, jak tento problém řešit. Navíc přináší i řadu výhod: stabilní přesnost, vysokou opakovatelnost i u rutinních procesů, kde lidé mohou chybovat, ale i možnost přímé návaznosti či propojení na podnikové informační systémy a CAD/CAM software pro výrobu.
Ve stále větším počtu se tak v nabídce výrobců a dodavatelů obráběcích strojů lze setkat s komplexněji systémově pojatými stroji vybavenými různými automatizačními doplňky včetně robotických stanic, s nimiž jsou výrobní zařízení kombinována a doplňována. Ve svém portfoliu je mají zařazeny prakticky všichni stěžejní výrobci jako DMG MORI, Okuma, Mazak, Doosan, Makino, GF Machining Solutions, Chiron, Haas, Trumpf a další, kteří se budou letos prezentovat v Hannoveru.
Mezi vystavovateli nebudou chybět ani výrobci robotů – zastoupeny budou např. značky jako Kuka, Fanuc, Stäubli, Nachi, či produkty u nás méně známých značek, jako švýcarská MABI, belgická Armin Robot nebo exotická značka z Turecka Robsen Robotics.
Od manipulátorů po exoskelety
Výrobci robotů se prezentují jako partneři pro automatizaci inteligentních výrobních systémů, např. společnost Fanuc předvede mj. nového malého kobota CR-14iA/L s velkým užitečným zatížením nebo novou řadu řídicích systémů Fanuc 0i-F Plus, či technologii Quick Cycle Time Technology pro zkracování doby cyklu.
K nejnovějším přírůstkům v portfoliu Nachi patří kompaktní superrychlý robot MZ04 nebo lehký robot MZ07, který je podle výrobce nejrychlejší na světě.
Stäubli se pochlubí novou řadou 6osých robotických ramen s nosností až 15 kg, které se mohou díky unikátním funkcím přizpůsobit všem průmyslovým odvětvím. Například verzi HE (Humid Environment) lze použít ve velmi vlhkém prostředí pro aplikace, jako je řezání vodním paprskem apod.
Roboty ale začleňují do svých strojů i české firmy, jak ukáže společnost Fermat Group, jedna z 26 letošních českých vystavovatelů. Svůj nejprodávanější stroj, stolovou horizontální vyvrtávačku WFT 13 CNC, vybavila robotem Fanuc na rychlou výměnu nástrojů místo standardního výměníku.
Návštěvníci uvidí i robotické systémy, jaké je možno vidět u komixových superhrdinů – exoskelety. Institut LaFT hamburské Univerzity federálních ozbrojených sil představí nově vyvinutý podpůrný systém pro výrobní a montážní operace.
Esperanto automatizace
Na letošní přehlídce EMO bude představena rovněž významná novinka v oblasti automatizace: nový standard rozhraní pro obráběcí stroje na bázi OPC UA z dílny německého Svazu výrobců obráběcích strojů (VDW). Před rokem němečtí výrobci VDW vyvinuli rozhraní umati (universal machine tool interface), které umožní neutrální otevřené připojení strojů na nadřazené systémy. Data ze strojů různých výrobců s různými řídicími systémy tak mohou být přenášena do systémů ERP a MES nebo do cloudů k dalšímu zpracování či analýze, což představuje základ nových služeb a funkcí.
Dosud byly definovány více než dvě desítky aplikací, k jejichž popsání je k dispozici přes 100 relevantních parametrů. Na veletrhu by se měly objevit první produkty s přímou integrací prvků založených na specifikacích podle nového standardu.
Josef Vališka Foto: Petr Kostolník