|Aktuality|Zajímavosti|Menu

Drony z FEL bodovaly v Abú Dhabí

2019/ číslo 3
Univerzita Khalifa pořádala v Abú Dhabí ve dnech 23.–25. února mezinárodní robotickou soutěž MBZIRC (Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge), které se zúčastnil i tým Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Český tým společně s kolegy z univerzit v Pensylvánii a v New Yorku vybojoval na soutěži první místo za stavění zdi pomocí dronů, druhé místo za likvidaci definovaných cílů (v tomto případě balónků), a zlatou, nejcennější medaili v kompletním závodě Grand Challenge.

Soutěžilo se s drony ve třech kategoriích (Challenge 1–3) a poslední den pak v kombinaci všech tří disciplín, nazvané Grand Challenge. První soutěž spočívala v detekci a likvidaci balónků, v Challenge 2 musely drony a pozemní robot sebrat barevné cihly a postavit je na předem definovanou stěnu, a třetí soutěž spočívala v hašení požáru pomocí dronů a s využitím pozemního robota. Poslední a finální soutěž Grand Challenge byla obtížná tím, že drony a roboty musely v limitovaném čase splnit náročné zadání, kombinující několik úkolů, jejichž podmínky se operativně měnily.

Tým multirobotických systémů FEL, vedený Dr. Martinem Saskou, se na soutěž připravoval opravdu svědomitě. Už v lednu odjeli testovat své stroje do pouště Spojených arabských emirátů, aby byly autonomní drony odladěné na místní podmínky, což se také ukázalo jako chytrá strategie. Jejich řešení bylo nejspolehlivější.

Studenti z FEL dokázali obstát v konkurenci světových univerzit, jako jsou ETH Zürich, Georgia Tech, University of Tokyo, KAIST, Carnegie Mellon University nebo Virginia Tech, a odnesli si odměnu 250 000 US.

Foto: ČVUT

Robotic journal