|Aktuality|Zajímavosti|Menu

Škodovka automatizuje své provozy

2019/ číslo 3
V poslední době Škoda Auto úspěšně uvedla do provozu několik velkých automatizačních projektů. Ve všech mají významnou roli roboty.

V rámci rozvoje automobilky probíhá postupné navyšování výrobních kapacit s využitím automatizace a robotizace ve všech třech závodech v ČR, přičemž nejvíce změn proběhlo v Mladé Boleslavi, kde došlo k modernizaci a rozšíření kapacit svařovny, lakovny a montáže vozů. Roboty se tam budou podílet i na připravované výrobě elektromobilů.

Koncem loňského roku uvedla v Mladé Boleslavi do provozu nový plně automatický sklad menších dílů AKL (Automatisches Kleinteilelager). Disponuje automatickým příjmem a výdejem zboží pomocí robotů, kamer, zdvižných plošin a posunovačů. Robot překládá přepravky s menšími montážními díly (tzv. KLT boxy) z dopravníku do vozíku bez zásahu člověka. Drobné díly, které se v AKL nacházejí na centrálním místě, jsou automaticky uskladňovány a následně dopravovány na výrobní linku, kam přicházejí přesně v pořadí, v jakém mají být použity. Sklad s plochou 2000 m2 má kapacitu 71 640 KLT, a zvládne za hodinu do 14 m vysokých regálů pomocí robotů (2 pro naskladňování a 2 pro vychystávání) připravit až 580 těchto malých přepravek na vstupu i na výstupu. Má dva plně automatizované vstupy a dva manuální, které mohou vypomáhat, nebo převzít provoz v případě, že by došlo k problémům na automatických.

Zásadní modernizací prošly i výrobní provozy. Ve dvou svařovnách, kterými závod v Kvasinách disponuje, je už dnes více robotů než lidí – těch je ve srovnání s roboty jen třetina. Celkem má zdejší továrna zhruba 850 automatizovaných strojů a 600 lidských zaměstnanců.

Na montážní linku pro modely Superb a Kodiaq přibylo 150 displejů, z toho třetina je dotykových, montážní postupy, formuláře nebo hlášení o chybách se už zpracovávají elektronicky. Při nástupu na směnu se pracovník připojí do systému přiložením zaměstnanecké karty a při montáži se už nemusí jako dosud dívat do papírů, jaký díl má do vozu umístit. Barevný dotykový displej mu nabídne veškeré potřebné informace v přehledné formě s 3D obrázkem, u některých postupů je k dispozici i videonávod. Systém sleduje, jak efektivní pracovník je, a v případě potřeby zobrazí nápovědu nebo pomůže s řešením problému. Displej zobrazuje informace nejen v češtině, což je výrazná pomoc pro zahraniční dělníky. Zavedení projektu přišlo na 30 mil. Kč, a pokud se osvědčí, bude jej automobilka rozšiřovat i do svých dalších výrobních závodů. Mezi hlavní výhody patří kromě úspory času a omezení chybovosti i výrazná úspora za papír a tisk.

V hlavním závodě v Mladé Boleslavi automobilka v létě uvedla do provozu také novou lakovnu, která je nejmodernější v Evropě a rozšíří dosavadní kapacitu výroby karoserií na cílových 812 tis. vozů ročně. I tam řadu operací převzalo 66 robotů instalovaných na lakovací lince. Do nové lakovny budete moci zblízka nahlédnout v příštím vydání.

Josef Vališka

Foto: Škoda Auto, TMP

Plně automatizovanému skladu menších dílů (AKL) vládnou roboty.
Menší díly jsou automaticky uskladňovány a následně dopravovány na výrobní linku.
Robotic journal