|Aktuality|Zajímavosti|Menu

Robot bude měřit teplotu

2020/ 31.7.
Rakouský operátor Liwest v centru pro seniory Spallerhof ve spolupráci se společnostmi Linz AG a Huawei uvedli do provozu prvního 5G robota, jehož hlavním úkolem bude měřit tělesnou teplotu návštěvníkům zařízení. Cílem je efektivně bojovat proti onemocnění Covid-19.

Robot, který měří 118 cm a jeho hmotnost je 20 kg, změří návštěvníkovi teplotu a připomene mu nasadit si roušku. „Nový zaměstnanec“, jak ho nazvala ředitelka zařízení Judit Stumpfová na tiskové konferenci, funguje na operačním systému Android a technologii 5G

Instalaci technologie 5G provedla technologická společnost Huawei ve spolupráci s rakouským operátorem Liwest. Jde o jednu z prvních aplikací 5G, které slouží i široké veřejnosti.

„Ve své podstatě robot provádí stejnou práci jako člověk,“ vysvětluje Judit Stumpfová. V budoucnu by se měly kompetence pomocných zdravotnických robotů rozšířit např. o rozvoz jídla nebo asistenci při dokumentaci, čímž by se výrazně snížilo pracovní zatížení zdravotnického personálu. V nepřetržitém provozu vydrží fungovat přibližně 16 hodin na jedno nabití.

„Díky tomuto úspěchu budeme v budoucnu schopni snadněji realizovat i další inovativní projekty podobné 5G robotům,“ řekl generální ředitel Huawei Rakousko Jackie Zhang. V současnosti je Huawei jedním z předních světových lídrů ve vývoji a zavádění technologie 5G.

Zdravotnický robot je dokonalým příkladem využití sítí páté generace v praxi. Mezi jejich výhody patří nejen značná rychlost datového přenosu, ale také množství nových funkcí a systémů. „Podle studie aplikovatelnosti 5G, kterou před časem představili odborníci z Roland Berger, ovlivní nástup nových sítí nespočet oblastí. Těmi jsou např. věda a výzkum, vývoj nových technologií, média a zábava, výroba, veřejné služby, národní a regionální administrativa, fungování ekonomiky anebo sociální zabezpečení,“ dodává Tomáš Kolder, tiskový mluvčí korporátní divize Huawei.

Robotic journal