|Aktuality|Zajímavosti|Menu

Město budoucnosti Woven City

2021/ 19.5.
Automobilka Toyota zahájila v prostorách centra Higashi-Fuji v Susono City v prefektuře Šizuoka výstavbu prototypového města budoucnosti s plně propojenými systémy infrastruktury. Jde o praktickou ukázku přístupu k rozvoji komunity se zaměřením na potřeby člověka.

Projekt představuje jeden z pilířů transformace Toyoty z výrobce automobilů na firmu poskytující služby mobility. Cílem celého projektu je vznik nových technologií v reálném prostředí napříč odvětvími, jako jsou např. autonomní řízení, osobní mobilita, robotika nebo umělá inteligence. Očekává se, že projekt přinese bezpočet příležitostí firmám a výzkumným subjektům z celého světa.


Ve městě Woven City se budou nacházet tři typy ulic propojených na úrovni terénu. Jeden vyhrazený pro autonomní řízení, jeden pro chodce a jeden pro chodce s vozidly pro osobní mobilitu. Plánuje se i jedna podzemní silnice pro přepravu zboží. Zpočátku zde bude žít asi 360 obyvatel, převážně z řad seniorů, rodin s dětmi a výzkumníků. Počítá se s postupným růstem až na více než 2000 lidí včetně zaměstnanců Toyoty.

Základní kámen

Představitelé automobilky a společnosti Woven Planet Holdings ze skupiny Toyota, zabývající se vývojem řady softwarových projektů v oblasti mobility, slavnostně poklepali na základní kámen nově budovaného města.


„Projekt Woven City byl dneškem oficiálně zahájen,“ uvedl prezident Toyoda. „Klíčovými motivy města Woven City jsou ‚zaměření na potřeby člověka, obytná laboratoř a průběžné zdokonalování. Za podpory partnerů tohoto projektu se chopíme náročného úkolu vytvořit takovou budoucnost, v níž budou moci šťastně žít lidé různorodého původu.“

„Závod Higashi-Fuji zde za podpory místních obyvatel funguje již 53 let. Znalosti a zkušenosti, kterými přispěli všichni dosavadní pracovníci tohoto závodu, je nutné zužitkovat i v další kapitole. S ohledem na skutečnost, že Woven City nebude stát na zelené louce, ale v místech, kde se psala historie závodu Higashi-Fuji, nabídnou do budoucna nejvyšší možnou míru spolupráce,“ řekl prezident TMEJ Mijauči.


Výstavbu města Woven City oznámila Toyota na veletrhu CES 2020 v Las Vegas v rámci příprav na období, v němž budou všechny ekosystémy podporující každodenní život propojeny prostřednictvím dat. Cílem projektu je také úspěšný technologický pokrok, který pomůže lidem zkrácením technologického cyklu a rychlejším vývojem služeb.

Robotic journal