|Aktuality|Zajímavosti|Menu

LiDAR bude vybavovat vozy Stelantis

2022/ 25.07.
Skupina Stellantis si vybrala LiDAR třetí generace společnosti Valeo, aby od roku 2024 vybavila několik modelů svých různých automobilových značek a umožní jim certifikaci pro autonomní jízdu úrovně 3, což řidičům umožní bezpečně sundat ruce z volantu a oči ze silnice.

„To, co dnes odlišuje automobily od ostatních, je zážitek z jízdy, který nabízejí. Díky našemu řešení autonomního řízení L3, které využívá nejnovější generaci LiDAR společnosti Valeo, nabídneme příjemnější zážitek z jízdy a poskytneme řidiči čas na jiné činnosti než je samotné řízení auta," vysvětluje Yves Bonnefont, ředitel softwaru a člen výkonného výboru skupiny Stellantis.

Automatizace vozidel úrovně 3 lze dosáhnout pouze pomocí technologie LiDAR. Bez ní nelze některé objekty detekovat. Na této úrovni autonomie však musí být schopnost vnímání systému extrémně přesná.

„Naše třetí generace LiDARu Valeo SCALA nabízí rozlišení téměř 50krát vyšší než zařízení druhé generace. Tato technologie je dodávána s jedinečnými funkcemi sběru dat, které umožní společnosti Stellantis připravit cestu pro nové zážitky z vozidel," říká Marc Vrecko, ředitel produktové divize společnosti Valeo

LiDAR třetí generace vidí všechno, i když je objekt daleko před autem, neviditelný pro lidské oko. Dokáže identifikovat objekty více než 150 metrů před sebou, které nedokáže ani lidské oko, ani kamery ani radary, jako je malý objekt s velmi nízkou odrazivostí, například pneumatika ležící na silnici. Sestavuje 3D obraz okolí vozidla pomocí mračna odrazových bodů s dosud bezkonkurenčním rozlišením v autoprůmyslu. Může mapovat topologii povrchu a detekovat vodorovné dopravní značení.

Valeo LiDAR je také vybaven vysoce výkonným softwarem založeným na algoritmech umělé inteligence, který mu umožňuje řídit trajektorii vozidla a předvídat zóny bez překážek na silnici před ním. Může se sám diagnostikovat a spouští svůj čisticí systém, když je jeho zorné pole zablokováno. Stejně jako všechny předchozí generace Valeo LiDARu je i tento produkt ve standardu automobilové kvality, což znamená, že data, která generuje, zůstávají plně spolehlivá a přesná za všech podmínek použití a povětrnostních podmínek od -40 do +85 ° C. Je klíčovou součástí senzorové sestavy, která umožňuje vozidlům dosáhnout schválení pro podmíněné autonomní řízení SAE úroveň 3 a splňuje požadavky normy UN-R157.


LiDAR Valeo SCALA třetí generace nese opět významnou českou stopu. Na jeho vývoji se velkou měrou podílí vývojové centrum v Praze. Pracují na něm zde desítky inženýrů. Vyvíjí optiku, hardware, software nebo mechatroniku. LiDAR také důkladně testují jak na polygonu na bývalém letišti v Milovicích, tak i v reálném provozu.

Valeo je již nyní světovou jedničkou v oblasti pokročilých asistenčních systémů řidiče (ADAS) a svými technologiemi vybavuje každý třetí nový automobil po celém světě. Byla to první a dosud jediná společnost, která vyráběla automobilový LiDAR v průmyslovém měřítku. Bylo vyrobeno více než 170 000 kusů a technologie je chráněna více než 500 patenty. Skupina Valeo má v úmyslu v této oblasti ještě více zrychlit. Oznámila to již v únoru 2022 spuštěním svého obchodního plánu Move Up, strategie vytváření hodnot v srdci čtyř megatrendů, které určují mobilitu: elektrifikace vozidel, ADAS, nový koncept interiéru vozidla a osvětlení vozidla.

Robotic journal