|Aktuality|Zajímavosti|Menu

Trendy v robotické automatizaci mění budoucnost

2022/ 18.02.
Hlavní téma loňského virtuálního veletrhu Hannover Messe bylo věnováno budoucnosti automatizace. Mezi prezentujícími se firmami prakticky z celého světa byla i společnost Kuka, která vysílala v KUKA Messe-TV pořady o technologiích budoucnosti.

Pět jednotlivých bloků o technologiích budoucnosti – Digitální transformace, Mise 2030/iiQKA, Robotické systémy, Řešení pro automobilový průmysl a Inovace – doplňovala názorná videa.

Pandemie nám ukázala, jak zranitelný je náš globálně propojený svět, a zároveň ukázala příležitosti a potřebu nových technologií. Robotika může odlehčovat zátěž a pomáhat v systémových oblastech. Automatizovaný digitalizovaný závod je spolehlivý, efektivní a odolný vůči virům ve všech průmyslových odvětvích.

Pandemie nám ukázala, jak zranitelný je náš globálně propojený svět, a zároveň ukázala příležitosti a potřebu nových technologií. Robotika může odlehčovat zátěž a pomáhat v systémových oblastech. Automatizovaný digitalizovaný závod je spolehlivý, efektivní a odolný vůči virům ve všech průmyslových odvětvích.

Jak mohou společnosti těžit z fúze umělé inteligence a IIoT nebo tzv. AIoT (Artificial Intelligence of Things). Prediktivní údržba, nejznámější případ použití pro aplikaci AI a IIoT v průmyslu, již nestačí. Díky prediktivní údržbě mohou společnosti dosáhnout pouze lepší dostupnosti jednoho stroje, který by stejně neměl selhat. To, co je skutečně zapotřebí, je životaschopná strategie pro vytváření větších celků. Aby toho bylo dosaženo, musí všichni, kdo jsou do tohoto procesu zapojeni, lépe spolupracovat a jednotlivé procesy musí být hladce propojeny. Vhodným přístupem je kombinace AI a IIoT do AIoT.


Efektivnější výrobní procesy, vyšší výkon a potenciál pro zcela nové digitální obchodní modely – Průmyslový internet věcí nabízí průmyslovým společnostem řadu příležitostí. Objednávání robotů a náhradních dílů, prohlížení technických dat, správa licencí a mnoho dalšího jen několika kliknutími umožňuje digitální zákaznický portál my.KUKA.

Plánujete novou výrobní linku? Chcete v tomto procesu maximální efektivitu? Pak byste se měli spolehnout na inovativní simulační řešení v oblasti průmyslových robotických aplikací. Visual Components je průkopníkem továrního plánování prostřednictvím 3D simulace. Realizujte svou továrnu budoucnosti – díky modelování bez slabých míst. Výhody: Úspora času, zvýšený obrat, spolehlivost plánování a mnoho dalšího. Pomocí 3D simulačního softwaru Visual Components můžete rychle a snadno optimalizovat výrobu svých závodů a robotů.

V příštích deseti letech bude s roboty pracovat více lidí po celém světě. Automatizace se stane hlavním proudem a najde si cestu do více oblastí. Bude jednodušší, intuitivnější a tím dostupná všem. To vyžaduje nižší vstupní prahovou hodnotu pro provoz robota.Na cestě k nové éře intuitivní, rychlé a významné automatizaci pro všechny, představila KUKA na veletrhu náhled na první prvky operačního systému budoucnosti, iiQKA.OS. Nový operační systém vytvoří základnu celého ekosystému, zpřístupněním velkého množství komponent, programů, aplikací, služeb a zařízení, které lze snadno instalovat, provozovat a využívat pro zlepšení systému. Tento iiQKA Ecosystem vycházející z iiQKA.OS umožní nováčkům implementovat automatizaci bez specializovaného výcviku, přičemž významně zkvalitní a zjednoduší proces pro odborníky. Je založený na moderní a modulární softwarové architektuře používající intuitivní a uživatelsky vstřícné funkce napříč celým uživatelským procesem. Nabízí tak rychlý úvod do robotiky pro začátečníky a významné zkvalitnění automatizace pro zkušené uživatele.

Celý systém hardwaru a softwaru je zásadní

Kolaborativní robot LBR iisy bude první svého druhu, který poběží výhradně na novém operačním systému podporovaném systémem iiQKA Ecosystem – v kombinaci s robotickým ovladačem KR C5 micro a novým ovládacím zařízením smartPAD pro. Cílem společnosti KUKA v příštích letech je docílit toho, že každý její produkt bude vybaven novými systémy iiQKA.OS, které budou dlouhodobě rozvíjeny.


Důležitou roli zde hrají otevřená a standardizovaná rozhraní, která umožní partnerům a vývojářům poskytovat taková hardwarová a softwarová rozšíření jednoduchým způsobem a využít tak sílu platformy iiQKA.OS. Koncoví zákazníci a integrátoři z toho budou těžit tím, že rychle a snadno najdou správnou kombinaci produktů KUKA a doplňků od poskytovatelů ekosystému pro svou konkrétní aplikaci. V následujících letech tak tento systém nabídne funkce a služby, které umožní portfoliu společnosti KUKA flexibilitu a sílu se adaptovat a rychle růst, přesně podle požadavků trhu.

Nový kompaktní delta robot

Hygienický a s minimálními požadavky na údržbu je nový KR DELTA. Tento delta robot s paralelním kinematickým systémem a malými rozměry je celý vyroben z nerezové oceli a je obzvláště užitečný při náročných „pick and place” aplikacích v potravinářském průmyslu a obalové technice (dokonce i při přímém kontaktu s potravinami), ale také v elektronickém a farmaceutickém průmyslu. Navíc je navržen tak, aby vyhovoval minimálním požadavkům na údržbu: převodovka je uložena v pouzdře a kulové klouby jsou vyrobeny ze samomazného materiálu.


Přesné uchopení a umisťování

Paralelní rameno robota může být naistalováno na strop a pracovat s vysokým stupněm přesnosti a dobou cyklu 0,5 vteřiny (podle referenčního standardu Small Adept Cycle) a zatížení 1 kilogram. Při dosažení 1200 mm a kapacitě zatížení 6 kg, nabízí prvotřídní výsledky v aplikacích třídění a balení.Celá mechanika robota je vyrobena z nerezové oceli, a proto je odolná vůči teplotám i korozi. Se stupněm ochrany IP 67 pro celého robota a IP 69K pro osu 4, se velmi snadno čistí a dezinfikuje, dokonce i při použití vysokotlakého čističe s tlakem až 100 kPA. Současně vyhovuje nejpřísnějším požadavkům potravinářského průmyslu.


Perfektní spojení

Robot je ovládán nejnovější řídící technologií firmy KUKA – KR C5 micro. Aby mohl provádět své úkoly ještě efektivněji, s ohledem na spotřebu, lze u KR DELTA přepínat mezi různými výrobními scénáři, např. u sezónních variant balení. Je proto obzvláště vhodný pro spotřebitelský průmysl, zejména pro rychle se pohybující spotřební zboží. K tomu využívá softwarový balíček Kuka.PickControl se sledováním dopravníku a integrovaným zpracováním obrazu. V kombinaci s kamerou a softwarem VisionTech, který rozeznává objekty i v nestrukturovaném prostředí, mohou být pro robot nadefinovány ještě flexibilnější aplikace od třídění až po nakládání různých předmětů.

V příštích deseti letech najdou roboty cestu do více a více průmyslových odvětví. Vstupní podmínky budou dostupnější, automatizace se stane jednodušší a vice intuitivní, a roboty budou k dispozici mnohem více aplikacím.

Robotic journal