|Aktuality|Zajímavosti|Menu

Tým FEL ČVUT zabodoval na „olympiádě robotů“

2022/ 5.1.
V pátek 24. září vyhlásila agentura amerického ministerstva obrany DARPA výsledky soutěže v souboji robotů ve virtuálním prostředí. Český tým zabodoval a obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 tisíc dolarů.

Soutěž DARPA Subterranean Challenge simuluje v reálném prostředí situaci při záchraně osob po katastrofách. Týmy robotů mají za úkol v neznámém prostředí během jedné hodiny identifikovat co nejvíce objektů, jako jsou osoby, telefony, batohy, stejně jako odhalit unikající plyn a poznatky využité v soutěži poté najdou uplatnění při časově kritických obranných i civilních operacích typu „vyhledej a zachraň“.

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech, které reprezentují různá prostředí, v nichž se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů, jako jejich reálné předobrazy.


„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT. DARPA podle něj v posledních letech investovala značné úsilí do vylepšení simulátoru – virtuálního prostředí, protože vidí jeho potenciál při vytváření nových robotických systémů, a v realistickém ověření robotických řešení s omezenými možnostmi zkoušení v reálném prostředí.

Díky druhému místu mezi 10 nejlepšími robotickými týmy světa v soutěži virtuálních robotů si český tým CTU-CRAS-NORLAB veze do Prahy výhru půl milionu dolarů, která vědcům z FEL ČVUT umožní dále investovat do výzkumu v oblasti robotiky. Především díky subvenci od DARPA máme výrazně obnovenou sestavu robotů, do které v srpnu přibyly další dva roboty Spot. Nový systém umožňuje mnohem více multirobotické explorace, autonomie robotů a jejich schopnosti pracovat mimo dosah signálu, než bylo dříve, ale tím, že se jedná o nový systém, potřebuje více testování,“ konstatuje Tomáš Svoboda, jehož tým v soutěži robotických systémů obhajoval dvě třetí místa z předchozích kol v letech 2019 a 2020.


Současně s virtuální soutěží probíhala v podzemním komplexu MegaCavern v Kentucky soutěž reálných robotů. Sestava kolových, pásových, létajících a čtyřnohých záchranářských robotů z FEL ČVUT dokázala během 60 minut v obřím vápencovém dole odhalit sedm objektů, což ji v konkurenci nejlepších osmi týmů světa vyneslo celkové šesté místo. Vítězem soutěže robotických systémů je tým Cerberus, který identifikoval 23 objektů, stejně jako druhý tým v pořadí CSIRO Data61. O prvenství a prémii 2 mil. dolarů rozhodl čas posledního odhaleného objektu týmu Cerberus.


„Během soutěžního kola jsme nasadili kompletní sadu našich robotů. Šest pozemních včetně třech kráčejících Spotů, tři drony a ještě ručně řízený robot sloužící jako motorizovaná základna mobilního spojení. Roboty v prostředí, kde chybí GPS signál a dosah bezdrátové komunikace je značně omezený, pracovaly i mimo spojení, plně autonomně, což považujeme za úspěch,“ uvádí prof. Jan Faigl, vedoucí laboratoře výpočetní robotiky z FEL ČVUT. (Foto: DARPA)

Robotic journal