|Aktuality|Zajímavosti|Menu

Robotické zdění je blíže realitě

2023/ 07.06
Prototyp robota od společnosti Wienerberger a partnerů míří do finále v testovací fázi. Na první stavby by měl stroj vyjet už v září tohoto roku. K zahájení sériové výroby dojde na konci roku 2023.

Společnost Wienerberger, která testuje prototyp zdícího robota, představila také speciálně vyrobené cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR pro jeho použití.

„Ve Wienerbergeru tvoříme budoucnost stavebnictví. Vnímáme, že trend inovací se stává klíčovým v rychle se měnící době a zdicí robot bude prvním krokem k tomu, aby mohla digitalizace plně proniknout i na stavební trh. Cílem investice do unikátního robotického zdění je nejen rychlejší proces, ale i vnímání robota jako pomocníka v řešení dlouhodobého nedostatku kvalifikovaných pracovníků na stavbách,” říká Petr Magda, jednatel společnosti Wienerberger.

Na vývoji robota se společně s firmou Wienerbergerem podílejí česká firma KM Robotics, inovační agentura Creative Dock a také s odborníci z ČVUT. Wienerberger do vývoje investoval desítky milionů korun. Projekt podpořila také Technologická agentura ČR sumou 35,6 milionu Kč.

V podstatě jde o udržitelnější stavební procesy. Při stavbě samotné tak vzniká méně odpadu než při tradičních stavebních metodách. Proces výstavby, náklady i dodací lhůty se snadněji plánují. Robotika navíc pomáhá řešit klíčové výzvy budoucnosti, jako je rostoucí urbanizace či cenově dostupné zelené bydlení.


„Projekt zdicího robota vyšel přímo z potřeb stavebnictví. Podpora od českého státu i lídra ve výrobě stavebních materiálů dokazuje, že jsme se vydali správnou cestou," říkají Štěpán Kočí a Jakub Maršík, autoři projektu z KM Robotics.

Svou velikostí a výkonem se robot hodí zejména na velké stavby s dlouhými zdmi, jako jsou bytové domy, školy nebo průmyslové haly. Do budoucna chce společnost robota přizpůsobit i pro menší stavby.

Robotický „zedník“ nebude na prodej, bude se poskytovat formou služby, kdy zákazník bude platit za objem vyzděného zdiva. Ke svému provozu bude potřebovat pouze operátora a „pomocného stavebního dělníka”, který zajistí přísun materiálu a drobné dozdívky. Robot je přitom nejen dvakrát rychlejší než parta zedníků, ale navíc může pracovat třeba v noci nebo za zhoršených klimatických podmínek.

Speciální cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR

Novinkou je Robot Ready materiál, který je speciálně vyvinutý dle potřeb robota. Jedná se o cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR, na které Wienerberger získal patent. Tato cihla tloušťky 30 centimetrů je speciální svými drážkami pro uchycení a práci robota. Ke zdění těchto cihel se používá klasické, ověřené pojivo, zdicí pěna Dryfix, která je běžně dodávána na stavby. Robot ji umí nanést ve dvou pruzích přesně podle aplikačních pravidel výrobce.


Robotic journal