|Aktuality|Zajímavosti|Menu

Roboty MiR pomohly zvýšit produktivitu logistiky

2023/ 28.02.
Společnost Forvia zvýšila produktivitu logistiky, posílila stabilitu výrobních procesů a snížila bezpečnostní rizika pomocí flotily robotů od Mobile Industrial Robots (MiR). Investice do robotů v závodě Faurecia Clean Mobility v Písku se vrátila za necelé dva roky.

V současnosti je v píseckém závodě nasazeno 14 robotů MiR. Z toho 7 je zaměřených na přepravu těžších nákladů, zejména MiR600, které operují v oblasti hotového zboží, když přivážejí prázdné palety k montážním linkám a vychystávají plné palety do expedice. Druhou oblastí, kam byly roboty instalovány, je zásobování komponent ze skladu na montážní linky, zde byly nasazeny MiR250. Roboty operují 24 hodin denně a zvládnou kompletně pokrýt třísměnný provoz.

Před zahájením projektu se logistika v závodě spoléhala převážně na manuální procesy, vysokozdvižné vozíky a nakladače bez jakékoli automatizace. V reálném provozu bylo riziko zranění pracovníků nebo nemocí z povolání poměrně vysoké, a Faurecia se proto rozhodla nejtěžší a nejrizikovější procesy automatizovat. Hlavním cílem bylo zavést technologii, která zvyšuje jak úroveň bezpečnosti, tak produktivity.

K organizaci jednotlivých misí se využívá software MiR Fleet pro řízení robotických flotil, který i s pomocí vlastních skriptů pomáhá ve Faurecii optimalizovat logistický tok materiálu k linkám a mezi linkami. Veškerá komunikace s dveřmi, vraty, páskovačkou a jinými zařízeními je plně automatická bez potřeby asistence ze strany operátorů. Cílem pro příští rok je integrovat MiRFleet i do firemního ERP systému.


MiR roboty poskytují zákazníkovi plnou autonomii umožňující snadné nastavení nových tras bez potřeby magnetických vodičů nebo jiného externího navádění obvyklého při použití tradičních intralogistických technologií. Díky chytrým technologiím dokáží roboty s lidmi bezpečně spolupracovat – umí rozpoznat pracovníky na dílně, zastavit se nebo je v případě potřeby objet, aniž by se snížila jejich výkonnost a efektivita.

Obecné přínosy nasazení mobilních robotů MiR ve Faurecii lze rozdělit do několika hlavních oblastí. První je zvýšení bezpečnosti eliminací vysokozdvižných vozíků v provozu. Druhou je zlepšení produktivity ve všech oblastech výrobních operací. A v neposlední řadě je to rychlá návratnost investice do robotů MiR, a to již za necelé 2 roky.

Robotic journal