|Aktuality|Zajímavosti|Menu

KUKA KR FORTEC si poradí i s těžkými bateriemi

2023/ 20.06.
Roboty nacházejí stále více uplatnění ve všech oblastech lidské činnosti. Průmysl 4.0 a digitalizace výroby přitom přinášejí řadu změn, na které musí výrobci průmyslových robotů reagovat, pokud chtějí naplnit požadavky trhu a obstát v konkurenci.

Společnost KUKA, která patří k jejich předním světovým dodavatelům, odpovídá na potřeby průmyslu a každý rok přichází s novinkami, které posouvají laťku industriální robotizace o několik stupínků výše. Spolu s tím snižuje u robotů náklady na energii, provoz i údržbu, takže jsou pomocníky k nezaplacení.

Pozornost si v tomto směru zaslouží nová řada robotů KUKA KR FORTEC ultra, která nastavuje nové standardy pro manipulaci s těžkými břemeny od 480 do 800 kg. Jsou ideálním pomocníkem pro vysoké užitečné zatížení a setrvačnost. Mimořádně tak vycházejí vstříc novým požadavkům sektoru elektromobility.

Řada KR FORTEC ultra zahrnuje pět variant robotů – každý z nich je ideálně uzpůsoben pro specifickou aplikaci. Tak například KR 800 hravě zvládá břemena o hmotnosti až 800 kg. Dvě varianty KR 480 dosáhnou až do výšky 3700 mm. Varianty s vysokou setrvačností KR 640 a KR 560 díky prodlouženým unášečům zvyšují maximální přípustnou hodnotu hmotnostního momentu setrvačnosti.

„Roboty z nové řady KR FORTEC ultra jsme vyvinuli v úzké spolupráci s našimi zákazníky. Jsou naší odpovědí na měnící se požadavky automobilového průmyslu, kde se nyní montují větší vozy mající těžké baterie a masivní komponenty pro elektromobily,“ vysvětluje Wolfgang Bildl, manažer portfolia ve společnosti KUKA.

Nejvýraznějším rysem nové rodiny robotů KR FORTEC ultra je jejich zdvojené kyvné rameno. Tato inovativní konstrukce redukuje hmotnost, ale zároveň zaručuje vysokou tuhost a přesnost. Díky tomu se snižuje spotřeba materiálů, což vede k vyššímu dynamickému výkonu, optimálnímu načasování cyklů, nižší spotřebě energie a menší uhlíkové stopě.

Nejlehčí ve třídě, ale neuvěřitelně silné

„Aby mohly manipulovat s břemeny o hmotnosti 800 kg a s vysokým hmotnostním momentem setrvačnosti, musí zákazníci jiných výrobců volit roboty z vyšší zátěžové třídy, které jsou výrazně těžší a nákladnější na pořízení i na údržbu,“ říká Wolfgang Bildl. Nová řada KR FORTEC ultra však tyto nedostatky eliminuje při zachování prvotřídního poměru výkonu ke hmotnosti.

Velmi dlouhá „střední doba mezi obměnou opotřebovaných součástek“ (MTBF) až 400 000 hodin přináší zákazníkům nízké náklady na náhradní díly a vysokou dostupnost. Roboty z nové řady KR FORTEC ultra navíc splňují všechny provozní nároky zákazníků: komponenty jsou dobře dostupné, údržba je snadná a opravy také. Například v rámci údržby tyto roboty vyžadují pouze tři základní úkony: výměnu oleje, vizuální prohlídku, promazávání kabelové sady a těsnění na vyvažovacím systému. „KR FORTEC ultra nabízí nejnižší celkové náklady ve své třídě,“ pokračuje Wolfgang Bildl.

Inteligentní koncepce pro optimální výkonnost

Modulární systém KR FORTEC ultra využívá co nejvíce sdílených součástek v rámci dané rodiny robotů, včetně odlitků, motorů a převodovek. Díky tomu je možné minimalizovat náklady na skladování náhradních dílů a standardizovat procesy údržby.

KUKA představuje také novou vysoce výkonnou lineární jednotku KL 5000, která rozšiřuje pracovní dosah robota. Se standardní délkou až 31 metrů nabízí enormní flexibilitu v konstrukci systému včetně prodlužujících nástavců a až čtyř robotů v rámci každé jednotky. Modulární segmenty umožňují snadnou integraci bez nutnosti svařování. Automatický systém mazání snižuje potřebu údržby a zvyšuje dostupnost.

Další zajímavostí je nový systém napájení s novým řešením K-pipe a modifikovaným rozhraním na ose 2. Tato inovace nabízí mimořádnou odolnost a minimální opotřebení v kombinaci s menší kolizní konturou, zjednodušenou údržbou a výměnou, a v neposlední řadě s možností individuálního přizpůsobení pro naplnění různých požadavků jejich uživatele. Související vybavení tak šetří čas i náklady na jejich nasazení do výroby.

www.kuka.com Foto: KUKA

Největší z rodiny KR FORTEC ultra hravě zvládá břemena o hmotnosti až 800 kg.
Největší z rodiny KR FORTEC ultra hravě zvládá břemena o hmotnosti až 800 kg.
Řada KR FORTEC ultra zahrnuje pět variant robotů, z nichž každý je ideálně uzpůsoben pro specifickou aplikaci.
Lineární osa KL 5000 s inteligentním mazacím systémem, na kterou lze namontovat čtyři roboty, umožňuje jejich pohyb o délce až 31 metrů.
Robotic journal